STRAŻACY ZA KÓŁKIEM- KM PSP w Olsztynie


Rola kierowcy w Państwowej Straży Pożarnej jest niezwykle istotna. Odpowiada on za bezpieczne i szybkie dotarcie załogi na miejsce akcji. Dlatego kierowcy wozów bojowych KM PSP w Olsztynie wzięli udział w szkoleniu, którego program obejmował m.in. obsługę i jazdę samochodami terenowymi oraz quadami, które stają się nieodłącznym elementem wyposażenia jednostek PSP.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Specyfika pracy kierowcy – strażaka różni się znacznie do tego z czym spotyka się kierowca zwykłej ciężarówki. Po pierwsze, połowę każdego wyjazdu pokonuje on zwykle alarmowo, jako pojazd uprzywilejowany. Po wtóre, porusza się szybko, w pełni załadowanym pojazdem, o wysoko umieszczonym środku ciężkości. Gdy pracuje w terenie zurbanizowanym, musi przeciskać się w ciasnych uliczkach lub pędzić w ruchu miejskim. Gdy jednostka operuje na wsi czy nad jeziorem, kierowca zmaga się z pokonaniem przeszkód terenowych: pól i terenów podmokłych. Takie realia, wymusiły przygotowanie przez firmę SUBTRUCK, Mercedes oraz Yamaha, dedykowanego szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Część teoretyczna obejmowała przybliżenie budowy samochodu terenowego na przykładzie Unimoga U5023 i Sprintera 4×4. Ważnym elementem, okazało się dokładne omówienie wypalania filtrów cząstek stałych w samochodach pożarniczych. Omawiano również zagadnienia związane z najnowocześniejszymi, elektronicznymi systemami bezpieczeństwa, wspomagającymi pracę kierowcy. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


W ramach praktyki, aby wpoić prawidłowe nawyki, strażacy trenowali różnorodne elementy techniki jazdy off road. Podjazy i zjazdy, praca z blokadami mechanizmów różnicowych, wpływ obrotów silnika, mocy i momentu obrotowego na zachowanie auta w terenie, wszystko to omawiano i trenowano podczas indywidualnych przejazdów na dosyć wymagającej trasie terenowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Równie istotnym elementem szkolenia była możliwość poznania niełatwej techniki terenowej jazdy quadem w realiach działań ratowniczych. Do tego wykorzystano własny pojazd oraz szkoleniową Yamahę Kodiak 450.  Balans ciałem i poznanie granicy możliwości sprzętu i własnej psychiki był ciekawym doświadczeniem dla uczestników szkolenia.

Podobne wpisy