Poznańskie mistrzostwa

Już po raz kolejny w Poznaniu pojawili się kierowcy zawodowi, by rywalizując w Mistrzostwach Polski Kierowców Autobusów i Eliminacjach do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych, ubiegać się o zajęcie miejsc premiowanych wyjzadem na Mistrozstwa Świata UICR, które we wrześniu odbędą się w Austrii.

Poprawnie rozwiązany test wyboru o tematyce związanej z przewozem pasażerów i eksploatacji autobusu kwalifikował kandydatów do udziału w poznańskich mistrzostwach. W bezpośredniej rywalizacji wykorzystano konkurencje zaliczane już do klasyki szoferskich dyscyplin sportowych tworzących swego rodzaju wielobój.  W tym roku przejazd pod poprzeczką, piłki tenisowe, kręgle, wózek, oko byka, cofanie do garażu, jazda po łuku i przejazd pomiędzy bramkami wytyczały tor czasówki na placu Św. Marka znajdujący się przed iglicą Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zawody kończył sprawdzian znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Przygotowując medyczne konkurencje ratownicy poznańskiego oddziału PCK położyli nacisk na zagadnienia związane z wypadkami drogowymi, a także te z którymi przystępujący do akcji ratowniczej miewają kłopoty. Najlepsi z zawodników zostali wyróżnieni specjalną nagrodą przyznawaną przez PCK.

Opady deszczu podniosły skalę trudności przeprowadzanych konkurencji, co w pewnym stopniu może mieć pozytywny wpływ na występ finalistów na mistrzostwach w Austrii. Sędziowie z firmy Sub-Truck, która odpowiada za techniczną stronę konkurencji wytyczyli tor do jazdy zręcznościowej także starali się utrudnić zadanie zawodnikom by występ w poznańskich eliminacjach spełnił rolę treningu. I tak, ustawienie poprzeczki i bramki w położeniu umożliwiającym przejazd autobusem odbywało się z miejsca, z którego ocena wysokości i szerokości wymagała poprawki na kąt patrzenia. Cofanie do garażu wzbogacono o najazd na garb, na szczycie którego należało zatrzymać koła osi napędowej.

Autobusy Volvo, głównego sponsora 3 eliminacji było wyposażone w automatycznie sterowane skrzynie biegów.
W szranki z mężczyznami stanęły panie. W tym roku płeć żeńska była skromnie reprezentowana, ale umiejętności pozwoliły im zająć miejsca w pierwszej dziesiątce obu kategorii. Izabela Słomkowska (10. miejsce w kategorii „miejskie”) wystartowała także w kategorii A samochodów ciężarowych notabene wspólnie z mężem Robertem.

W kategorii turystyczne zwyciężył Andrzej Łabęcki kierowca Veolia Transport zajmujący się także szkoleniami kierowców z techniki jazdy. Ireneusz Tausz z MZK Piła nie zostawił cienia wątpliwości, że to on jest zwycięzcą 3 MPKA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *